Aktualita

AKTUALIZOVÁNO! Zemětřesení v Electroluxu pokračuje. Skončilo vedení firmy. Vyhazovy se týkají i key account manažerů

AKTUALIZOVÁNO! Zemětřesení v Electroluxu pokračuje. Skončilo vedení firmy. Vyhazovy se týkají i key account manažerů


V podvečer 31. ledna informoval Slaven Matijević, Sales Area Head South CEE, o náhlých a okamžitých změnách ve vedení českého a slovenského zastoupení firmy Electrolux. S okamžitou platností ve firmě skončili Martin Svoboda (Country Head CZ & SK), Martin Novotný (Sales Manager CZ), Tomáš Roštlapil (Regional Sales Manager CZ) a Mario Marinčák (WB&SDA Sales Manager CZ & SK). Současně Electrolux oznámil, že již zahájil proces výběrového řízení na pozici generálního ředitele a bude se snažit obsadit i další z uvedených uvolněných míst. Agendu Martina Svobody dočasně přebírá Slaven Matijević.¨

Nejdřív vedení, pak manažeři klíčových zákazníků a obchodní zástupci
Redakce magazínu SELL má nyní již z neoficiálních zdrojů potvrzeno, že všechny vyhazovy souvisejí s šetřením ÚOHS. Kauza se týká podezření z určování cen obchodním partnerům. Nemáme zatím potvrzené a ověřené informace, že by měl ÚOHS nezvratný důkaz této činnosti, ale vývoj šetření evidentně přiměl Electrolux jednat. Po výpovědích nejvyššího managementu z 31. ledna ve firmě pokračovaly pohovory s key accounty manažery a obchodními zástupci, z nichž odcházejí podle našich zdrojů ti za sektor malých spotřebičů a volně stojících spotřebičů. Od nejmenovaného zdroje přímo z Electroluxu máme informace, že na rozdíl od nejvyššího managementu, který obdržel okamžité výpovědi, odchází lidé ze středního managementu po dohodě. Většina tak bude ve firmě pracovat dál, a to velmi pravděpodobně až do konce dubna. Tým za vestavné spotřebiče podle všeho zatím zůstává. Otázkou je, zda situaci ustál, nebo jde o velmi pragmatické rozhodnutí firmy, která si uvědomuje, že vyhazov všech by znamenal naprostou paralýzu firmu a její obchodní činnosti. Nehledě na to, že vestavné spotřebiče jsou vysokomaržové a jde v rámci domácích spotřebičů o nejzajímavější byznys.

Zavře Electrolux české zastoupení?
Přestože se celá kauza poslední dny točila hlavně okolo výpovědí a odchodů zaměstnanců, na stole je prý dokonce uzavření celé lokální pobočky a řízení zdejšího byznysu z Polska. K této informaci se snažíme zjistit další detaily. Jako pravděpodobnější se ovšem jeví scénář, že prozatím převezme agendu odcházejících kolegů tým za sektor vestavných spotřebičů.

Aktuální série výpovědí bude pro Electrolux v Česku znamenat spoustu těžkostí i v případě, že bude české zastoupení fungovat dál.  Švédský výrobce byl přitom na tuzemském trhu v situaci, kdy držel dlouhé roky pozici lídra trhu velkých domácích spotřebičů. Konkurenti budou chtít oslabení zdejší pobočky nepochybně využít. Že by se personální zemětřesení, jaké žádná firma z branže domácích spotřebičů na české scéně nezažila, neprojevilo v tržních podílech značek, je téměř vyloučené.

Dalším tématem, které trh řeší v souvislosti s touto kauzou, je strach z „cenové anarchie“, která se nebude týkat pouze značek Electroluxu, ale v důsledku s sebou vezme celý trh.

Všechny informace se snažíme ověřovat a text průběžně doplňovat. Situace je velmi nepřehledná a neustále se vyvíjí. Samotná firma z pochopitelných důvodů mlčí a poskytla nám jen stručnou reakci. Na většinu našich dotazů odmítla reagovat. Jde v podstatě o zkrácenou verzi e-mailu, který rozeslala obchodním partnerům už 31. ledna.

Oficiální vyjádření společnosti Electrolux
Můžeme potvrdit, že Martin Svoboda (Country Head CZ & SK), Martin Novotný (Sales Manager CZ), Tomáš Roštlapil (Regional Sales Manager CZ), Mario Marinčák (WB&SDA Sales Manager CZ & SK) a někteří další zodpovědní lidé v obchodním týmu pro podnikání v ČR s okamžitou platností ze společnosti odcházejí. Naše firemní regule neumožňují poskytovat další komentáře ke změnám, protože jde o interní záležitost mezi Electroluxem a příslušnými zaměstnanci.