Lídr v oblasti inovací na trhu domácích spotřebičů přichází se svým čtvrtým výrobkem v kategorii péče o vlasy a opět jde o zařízení, které mění zavedená pravidla a boří hranice v dané kategorii. Uměli jste si představit žehličku na vlasy, která nebude používat žehlicí destičky? Že něco takového není možné? Inženýři společnosti Dyson opět dokazují, že jejich neotřelý přístup a schopnost najít řešení mimo vytyčený koridor přináší výsledky. Tentokrát v podobě žehličky, s níž lze pracovat jak se suchými, tak mokrými vlasy, žehličky, která k narovnání vlasů používá výrazně šetrnější systém. Žehlicí destičky nahradil proud vzduchu.
Velkým tématem v kontextu žehlení vlasů je dlouhodobě teplota. Pokud není dostatečná, výsledek žehlení není optimální. Příliš vysoká ovšem může vlasy i poškodit. Rozhodně jim nesvědčí. Použití zpravidla keramických žehlicích desek se jeví jako logické – pramen vlasů se na nich rozloží, aby bylo teplo přenášeno co nejrovnoměrněji. Přesto může dojít kvůli fyzickému kontaktu vlasů s rozžhavenou plochou k jejich nezvratnému poškození. Jak tento problém vyřešit? Dyson nabízí elegantní a technologicky zcela revoluční řešení v podobě žehlení vlasů bez použití žehlicích destiček, jimiž byly doposud všechny žehličky na vlasy vybaveny. Nahrazuje je proudem horkého vzduchu, který je k vlasům šetrný. Z žehličky Dyson Airstrait vychází pod vysokým tlakem a jeho distribuce probíhá rovnoměrně a v případě režimu žehlení mokrých vlasů ani nemusí být použit vzduch o vysoké teplotě. Vlasy jsou současně usušeny a vyžehleny.
Tajemství fungování výrobků Dyson je v jejich mimořádné technologické vyspělosti a výrobní preciznosti. Jednotlivé díly jsou vyráběny s přesností, jaká není u běžných domácích spotřebičů rozhodně standardem. V případě žehličky Dyson Airstrait může posloužit jako příklad provedení dvou 1,5 mm širokých otvorů – z každého z nich vychází ve vysoké rychlosti proud vzduchu pod úhlem 45 stupňů. Spojením vzniká jeden soustředěný proud procházející dolů přes pramen vlasů, čímž vlasy rovná.
Velkou výhodou žehličky Dyson Airstrait je možnost žehlit jak mokré, tak suché vlasy. V prvním případě můžete použít i velmi nízkou teplotu pouhých 80 °C. Případně 110 °C nebo 140 °C. Není třeba ale vlasy předem sušit. Sušení i žehlení vyřešíte jedním přístrojem v jednom kroku. Pochopitelně lze žehlit i vlasy suché. V takovém případě stačí přepnout přístroj do módu „Suchý“ a zvolit teplotu 120 °C nebo 140 °C. K dispozici je také speciální mód Boost, s nímž lze dosáhnout maximálního stylingu vlasů. Pochopitelně nechybí integrovaný ionizátor.
Termistory se skleněnými kuličkami, umístěné v ramenech stroje, regulují teplotu proudění vzduchu až 30× za vteřinu, aby se zabránilo poškození extrémním teplem.
Integrovaný LCD displej spolu s přehledným ovládacím panelem urychlují zapnutí i následnou volbu režimu žehlení včetně teploty vzduchu. Vše je dokonale intuitivní. Důležitá je možnost volby proudění vzduchu, protože mokré vlasy vyžadují intenzivnější proud, zatímco suché slabší.
Motorem pracujícím až s 106 000 ot./min prochází více než 12 litrů vzduchu za vteřinu. To generuje tlak vzduchu až 3,6 kPa, dostatečně silný na to, aby vlasy během vysoušení narovnal. Motor je vysoce výkonný, přesto má průměr pouhých 27 mm, takže se vejde do rukojeti přístroje. Jen pro srovnání. Uvedený počet otáček je v průměru 6× vyšší než u běžných vysoušečů vlasů. Hmotnost motoru je zhruba třetinová. Při vývoji výrobku byl současně kladen důraz na snížení jeho hlučnosti – zejména nepříjemných vysokých tónů, s nimiž se u těchto výrobků mohou zákazníci setkat. Nikoliv u Dyson Airstrait. Vibrace tlumí pryžová izolace a méně hluku vydávají také lopatky rotoru díky inovovanému designu.
Napjatě očekávaný robotický vysavač Dyson 360 Vis Nav nabídne bezkonkurenční sací výkon i systematický úklid, protože se přesně orientuje v prostoru a dokáže rozeznat, kde je potřeba ještě uklidit. I tento přístroj používá vyspělý motor Dyson Hyperdymium a separaci nečistot pomocí multicyklonové technologie z dílny Jamese Dysona. 360° vizuální navigace umožňuje robotu mapovat prostor a kompletně analyzovat prostředí, v němž se pohybuje. Při úklidu využívá vedle rekordní sací síly i speciální rotační kartáč trojího typu (měkký nylon, tuhé štětiny a antistatická uhlíková vlákna). Dokonce je vybaven speciálním modulem pro úklid podél zdí – vysavač přesměruje sání na stranu a zachytí veškeré nečistoty včetně jemného prachu. Další výhodou je jeho nízký profil, který mu umožňuje dostat se pod nábytek, jako jsou skříně, křesla či postele. Nechybí konektivita a podpora hlasových asistentů Alexa a Google. Robot bude na český trh uveden v průběhu roku 2024.
www.solight.cz