Názor

02.05.2024

Electrolux, Beko, FAST, HP Tronic, K+B... a teď Gorenje. Kdo bude další?

Electrolux, Beko, FAST, HP Tronic, K+B... a teď Gorenje. Kdo bude další?

Zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve společnosti Electroluxu otřásl před více než dvěma lety českým trhem domácích spotřebičů. Od té doby zavítal hlídač trhu do dalších firem z oboru a některé z nich už stihl pokutovat. 125milionový rekordní trest pro Electrolux jednoznačně vyčnívá. A vůbec bych se nedivil, kdyby byla tato suma brzy překonána. Pro trh ani koncové zákazníky, jejichž ochrana je v EU nadřazena všemu, to rozhodně dobrá zpráva není.

Když v lednu 2022 vypukla „Kauza Electrolux, byly dopady na fungování firem v oboru nemalé. Nepřímým důsledkem pak byla ještě další akcelerace cenové eroze na trhu. Paradoxně v období, kdy Česko čelilo mimořádně vysoké inflaci. A přestože Úřad jednal na základě platných zákonů, je potřeba hlasitě upozorňovat na to, že současná legislativa EU si žádá zásadní revizi. Není možné, aby někdo investoval miliony eur do vývoje a výroby produktu a neměl legální možnost jakkoliv ovlivnit jeho cenu nebo omezit prodejní kanály, do nichž zamíří.

Nejde přitom pouze o Českou republiku. Antimonopolní úřady jsou vůči sektoru elektra v poslední době nebývale aktivní i v dalších zemích Evropy, což samo o sobě působí velmi zvláštně, když se na rozdíl od jídla a jiných oblastí nepohybují marže u domácích spotřebičů nebo spotřební elektroniky vůbec vysoko. Často jsou dokonce velmi nízké. Obzvlášť pokud započítáme různé zpětné bonusy, cashbacky a další incentivy, které výrobci poskytují. Evropský trh s elektronikou je v začarovaném kruhu – výrobci mají víc a víc povinností a jsou tlačeni legislativou k investicím do vývoje, ale současně jim legislativa nejde vstříc v zajištění toho, aby byla v celém řetězci zdravá marže.

Electrolux byl pokutován za prokázané protiprávní jednání, které je ovšem důsledkem zoufalství, v němž se celý evropský trh se spotřebiči (a nejen jimi) ocitl. V kontextu s tím pak sledujeme pokračující konsolidaci jak na straně značek, tak na straně resellerů, protože „když to nejde marží, dohání se to objemy“. Američané z Whirlpool Corporation tedy spojují síly s Arçelikem, přičemž dávají 25% podílem ve společném podniku najevo, že je jejich pozornost již upřena mimo starý svět do jiných oblastí planety, kde dosahují pěkného zisku. O pár let dříve se z problémů vykoupilo slovinské Gorenje, když se nechalo začlenit pod čínský korporát Hisense, a nachlup stejné řešení zvolili bratři Fumagalliové, když prodali Haieru italské Candy. Tyto příklady jsou jen špička ledovce.

Rekordní česká pokuta

Antimonopolní úřad udělil švédskému výrobci pokutu přesahující 125 milionů korun, přičemž flastr mohl být ještě mnohem vyšší. Na 125 milionů byla částka snížena, protože se Electrolux k porušení pravidel hospodářské soutěže přiznal a s úřadem spolupracoval. Jak dospěl ÚOHS k takto vysokému číslu? Jednoduše tak, že našel důkazy o dlouhodobém ovlivňování cen od roku 2012 až do podzimu 2021.

Než úředníci dořešili „kauzu Electrolux“, vydali se mezitím do dalších firem. Loni tak byli v Beku, HP Tronicu i K+B Progres a také stihli potrestat za ovlivňování cen velkoobchod FAST ČR. Ten zaplatil 30 milionů. Nyní se na trhu živě spekuluje především o tom, co bude následovat. Největším tématem je pochopitelně HP Tronic, který postupně uzmul pozici takového černého koně mezi českými prodejci elektra. Firmě se nebývale daří. Na druhou stranu je i ona svázána s kauzou Electroluxu. Insideři z branže poslední týdny spekulují o výši možné pokuty. Že nějakou HP Tronic dostane, považují skoro za jisté.

Nic to ale nemění na tom, že je celý trh s elektrem v Evropě nemocný. Velcí prodejci dosahují zisků, protože získávají díky konsolidaci větší a větší moc. Takovým zlým mužem, který tlačí na dodavatele a žádá si větší a větší bonusy, už přitom u nás není Alza, ale právě HP Tronic. Prakticky nic jiného více než rok v debatách o trhu neslyším. Značky v situaci, kdy se prodává hůř, náklady na provoz firem jsou větší a jsou tlačeny k nesmyslným podmínkám, o to víc trpí. Nejsou ale zcela bez viny, protože jdou velkým resellerům na ruku a vytvářejí si na nich nezdravou závislost místo toho, aby nabídly rovné podmínky úplně všem. Jistě, pokud odmítnou HP Tronic, přijde ze strany prodejce reakce, která zahýbe s čísly. Že by si ale mohl Datart dovolit nemít zboží od Samsungu? Samozřejmě že nemohl. Jenže Korejci chtějí čísla a zase čísla. Chvíli krvácet a zkrotit hegemona? Nepřijatelné.

Bez ohledu na to je ovšem největším problémem dle mého názoru evropský pohled na soukromý sektor coby nepřítele. Spotřebitelé tak sice nakupují spotřebiče za rekordně nízké ceny, ale pro budoucnost celé branže to nevěstí nic dobrého. Když může stát obyčejná odvětrávací sušička v Americe přes 20 tisíc korun, jak je možné, že několikanásobně úspornější a moderními technologiemi prošpikovaný model s tepelným čerpadlem stojí v Evropě sotva 10 tisíc?

Lubor Jarkovský