Téma

26.07.2021

Catler, Sage a Breville. Spletitá romance značek, ve které se ztrácí i někteří profesionálové z branže

Catler, Sage a Breville. Spletitá romance značek, ve které se ztrácí i někteří profesionálové z branže

Přechod někdejšího produktového portfolia značky Catler pod značku Sage je už několik let starou a uzavřenou záležitostí. Přesto se nejen mezi koncovými zákazníky, ale i obchodníky setkáváme s určitou ztraceností v této problematice. Nejde totiž pouze o Catler a Sage, protože dalším protagonistou příběhu je i Breville. Co mají všechny tyto značky vlastně společného? A jaké jsou mezi nimi vazby?

Zkraje roku 2018 zamířila do e-mailových schránek českých novinářů tisková zpráva společnosti FAST ČR o vstupu značky Sage na český a slovenský trh, kterou následně mnohá média zpracovala, a informovala své čtenáře. Zákazníci i samotní novináři žili v domnění, že na trh míří úplně nové výrobky. Nebylo tomu tak, i když samozřejmě Sage s nějakými novinkami přišel. Základ nabídky ovšem tvořilo původní portfolio značky Catler, jejíž produkty dodával FAST na trh už řadu let. Proč k takové změně došlo? A jakou roli v tom hraje Breville a Sage? Začněme pěkně popořádku.

Zde můžete vidět původní gril na sendviče Breville 'Snack 'n' Sandwich' Toaster, který prý už rok od uvedení vlastnilo 10 % všech australských domácností. Fenomenální úspěch dokonce přineslo to, že se výraz „breville“ stal v Austrálii tehdy synonymem pro zapečený sendvič. Pro porovnání publikujeme i fotku inovované verze, kterou Breville prodává pod názvem The Original 74. U nás výrobek v rámci portfolia Sage dostupný není. V nabídce ale najdete praktické kontaktní grily včetně modelu The Perfect Press (SSG600), který je pro zapékání sendvičů ideální volbou.

Na počátku byl Breville

Australský výrobce prémiových spotřebičů působí v desítkách zemí po celém světě a na většině těchto trhů prodává své produkty pod svým názvem – Breville. Firma vznikla už v roce 1932, ale na trhu domácích spotřebičů si jméno udělala především v roce 1974 svým grilem na sendviče, kterého jenom na domácí půdě prodala 400 tisíc kusů a dodnes ho má v nabídce. Jde samozřejmě o moderní verzi, ovšem v původním designu.

Nás každopádně zajímá až rok 1982, kdy v Brevillu učinili krok, kterého s odstupem nepochybně litují, ale už se stalo. Tehdy totiž prodali práva na používání značky Breville na evropském trhu. Dnes tato práva vlastní firma Newell Rubbermaid a pod značkou Breville, byť s jiným logem, než které má australský výrobce, dodává na trh malé domácí spotřebiče. Prodávají se v Británii i některých unijních zemích (např. v Německu, Francii, ale i Polsku nebo Švédsku a jeden čas je mělo v nabídce v Česku i Orbico). Není snad potřeba dodávat, že nemají s původním Brevillem nic společného a ani nejsou cenově a kvalitativně posazené tak vysoko. Asi nikoho nepřekvapí, že najdeme v katalogu této firmy také kávovar s integrovaným mlýnkem, který se celkem podobá modelům, za nimiž stoji australský Breville. Snaha těžit z globálního úspěchu zakladatele značky je zjevná a vlastně se jí nemůžeme divit. Vůči spotřebiteli to není úplně fér – samozřejmě jen v etické rovině, nikoliv právní.

Australané tedy nemohou v Evropě používat značku Breville, protože ji prodali a nemají k ní na starém kontinentu práva. Dlouhé roky proto na zdejších trzích prodávali své výrobky pod různými značkami. V některých evropských zemích, a hlavně v Německu, to byl Gastroback, v Litvě a Lotyšsku to byl Stollar nebo ve Francii Riviera & Bar. Do Velké Británie vstoupili před necelými deseti lety již se značkou Sage a ve střední Evropě byly jejich produkty k mání pod značkou Catler. To platilo až do začátku roku 2018, kdy se v rámci Evropy působení australského Brevillu sjednotilo pod značku Sage.

Aby bylo vše ještě složitější, Catler posléze z evropských trhů nezmizel. Catler dál působí v regionu střední Evropy včetně Česka. Produktové portfolio má však už zcela nové a výrobky pocházející od australského Brevillu v něm nenajdete.

Výrobce Breville se věnuje segmentu kávovarů už mnoho let. Zde je například úspěšný model z řady The Breville 800 Series Class, který byl uveden na trh v roce 2004. Už tehdy měl podsvícenou nádržku na vodu, aby uživatel snadno viděl, jaká je její hladina.

Catler

V zemích střední Evropy se pod značkou Catler prodávaly produkty pocházející z dílny Brevillu, což skončilo v lednu 2018, jak jsme již vysvětlili. Značka si udělala i u nás velmi dobré jméno a hodně lidí dodnes při výběru pákového kávovaru hledá „pořádného catlera“. Distribuci značky zajišťoval už tehdy velkoobchod FAST ČR, který se rozhodl její renomé využít a udržet ji aktivně na trhu. Původní portfolio zamířilo v roce 2018 k partnerům už pod hlavičkou Sage a FAST začal používat Catler jako obchodní značku. Ne však úplně standardním způsobem, jak tomu je třeba u Sencoru. Catler si zákazníci pojili s vysoce kvalitními produkty, takže začal tým ve FASTu hledat na trhu výrobce, kteří by byli schopni dodat pro Catler prémiový produkt. Ukázalo se, že na rozdíl od shánění zboží pro mainstreamovou značku, jakou je Sencor, je toto úkol velmi složitý. Složitým hledáním a pečlivým testováním vzorků postupně vzniklo poměrně komplexní produktové portfolio.

Značka Catler má v současnosti již svou vlastní velmi širokou nabídku produktů. Mezi nejzajímavější patří tento indukční multifunkční hrnec (MC 8010), který využívá 4zónový ohřev, tlakové vaření a vaření v páře. Nechybí dokonce hlasová navigace v češtině, takže vám přístroj pomáhá s přípravou jídla, či umělá inteligence v podobě automatického nastavení doby, teploty a tlaku podle druhu pokrmu a množství surovin.

Sage

Tato značka vstoupila na trh nejprve ve Velké Británii a později byla uvedena do celé Evropy, aby zde nabídla produkty australského výrobce Breville pod jedním společným jménem. V roce 2018 nahradila ve střední Evropě Catler, a od té doby se tedy u nás prodávají výrobky z produkce Brevillu jako Sage. Spotřebiče Catler z dílny této australské firmy se ještě nějakou dobu pochopitelně doprodávaly, a v roce 2018 tak panoval na trhu určitý zmatek. Koncoví zákazníci neznali Sage, zatímco menší obchodníci měli nadále skladem výrobky pod značkou Catler a celé měsíce je doprodávali. Po více než třech letech od změny už má Sage tyto porodní bolesti spjaté s „rebrandováním“ za sebou, nicméně stále platí, že spotřebitelé, kteří si před pěti či deseti lety pořídili nějaký produkt Catler a chtějí zůstat značce věrní, si neuvědomují, že současná nabídka už pochází z jiné výroby. FAST značce zajistil kvalitní výrobky, o tom není potřeba vést zdlouhavou debatu, ale faktem je, že to nejsou výrobky Sage, které leckterý zákazník očekává. Značka je kvůli tomu ve složité situaci, kterou FAST dlouhodobě řeší. Vzhledem k tomu, že je značka Sage zaměřená na vcelku úzkou skupinu náročných zákazníků a neprodává v Česku tisíce kusů jako Sencor, velká „brandová kampaň“, která by ji plošně etablovala, není reálná. FAST je navíc jen distributorem značky a distributoři do komunikace tohoto typu neinvestují na rozdíl od značek, které mají v dané zemi své přímé zastoupení. Tým ve FASTu, který má Sage na starosti, tak postupuje trpělivou mravenčí prací v rámci budgetových možností, aby povědomí o značce Sage nakonec dosáhlo, nebo dokonce překonalo povědomí o Catleru. Je to běh na dlouho trať, jak ukazují poslední více než tři roky.

Sage nabízí na českém trhu vedle pákových kávovarů a grilů také mixéry. Mezi unikátní výrobky z této kategorie pak řadíme takzvané bluicery kombinující funkci smoothie makeru, mixéru a odšťavňovače. Výrobek nás natolik zaujal, že jsme o něm na jaře natočili video. K jeho zhlédnutí naskenujte v tištěné verzi časopisu QR kód.

Vy můžete pro své obchody nakupovat ve FASTu jak produkty z nového portfolia Catler, tak veškeré výrobky Sage pocházející od Brevillu. V obou případech jde o vysoce kvalitní malé spotřebiče. Jen si zkrátka buďte vědomi toho, že spolu už obě tyto značky nemají nic společného kromě toho, že vám jejich produkty dodá jeden a tentýž velkoobchod.

Lubor Jarkovský